HERŞEY BURADA

Forumumuzadan Yararlanmak İçin Lütfen Üye Olunuz..!

Join the forum, it's quick and easy

HERŞEY BURADA

Forumumuzadan Yararlanmak İçin Lütfen Üye Olunuz..!

HERŞEY BURADA

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
HERŞEY BURADA

Karşılıksız Paylaşımın Tek Adresi

Sınavsız Geçiş Kaldırılıyor

CoMPanY
    CoMPanY
    Moderatör
    Moderatör

Sınavsız Geçiş Kaldırılıyor Empty Sınavsız Geçiş Kaldırılıyor

Mesaj  CoMPanY C.tesi Mayıs 30, 2009 4:13 pm

Meslek lisesi mezunları artık yüksekokullara, Yüksek Öğrenime Geçiş Sınavı ile girebilecek. YÖK'ün konuyla ilgili taslağı Milli Eğitim Bakanlığı'nda.

Meslek lisesi mezunlarının kendi alanlarındaki yüksekokullara sınavsız geçiş sistemi kaldırılıyor. YÖK konuya ilişkin hazırladığı kanun taslağını Milli Eğitim Bakanlığı'na gönderdi. Düzenlemenin 2010'da hayata geçirilmesi planlanıyor.

Konuya ilişkin bilgi veren YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, "Meslek yüksekokullarına sınavsız giriş olmayacak. Sınavla girecekler ve bu da o okulların kalitesini epey artıracak diye düşünüyoruz" dedi.

Taslak yasalaşırsa, meslek lisesi mezunları kendi alanlarındaki yüksekokullara "Yükseköğretime Geçiş Sınavı" olarak adlandırılan birinci basamak sınavı ile girecek.

Yüksekokullarda Eğitim Süresi Uzatılıyor
    YÖK'ün hazırladığı taslak meslek yüksekokullarına yeni düzenlemeler de getiriyor. Buna göre, bu okullardaki eğitim süresi 6 sömestre çıkarılacak. 3 sömestri okulda teorik, 3 sömestri de sektörde uygulamalı olacak.

Öğrencilere uygulamalı süre içerisinde asgari ücret verilecek ve sigorta yapılacak.

Her meslek yüksekokulu için oluşturulacak Danışma Kurulu öğrencilerin sektörle ilişkilerini düzenleyecek.

Okulların müfredatları da sektörün istek ve ihtiyaçları doğrultusunda yeniden belirlenecek. Böylece bu okullardan mezun olanlar daha rahat iş bulabilecek.

Forum Saati Çarş. Mayıs 08, 2024 3:52 am